Klub
PTH klub
Przebudzenie w poznańskim hokeju nastąpiło wraz z uruchomieniem sztucznej ślizgawki obok jeziora Maltańskiego. Był to obiekt niewymiarowy i odbiegający mocno od niezbędnych standardów, jednak grupa zapaleńców- głównie byłych zawodników wspomnianych wcześniej klubów z lat 80 – tych postanowiła spotykać się i trenować, efektem czego – w 2005 roku utworzone zostało Poznańskie Towarzystwo Hokejowe, które istnieje i rozwija się do dnia dzisiejszego.
Wraz z powstaniem drużyny w sezonie 2005/2006 powstała również pierwsza liga amatorska „Liga Maltańska”- zrzeszająca drużyny z Poznania i okolic, gdzie zawodnicy na uproszczonych zasadach gry rywalizowali w systemie każdy z każdym.
Zwycięzcą pierwszej edycji Ligi Maltańskiej i Turnieju Malta Cup był zespół Intrepid w składzie: Marek Łomiński, Bartosz Czubak, Robert Łomiński, Andrzej Mateja, Kamil Łomiński, Piotr Marciniec, Paweł Mateja, Michał Woźnica. Następnie zawodnicy Intrepidu dołączyli do drużyny PTH Poznań, która sukcesywnie do dnia dzisiejszego zwycięża we wszystkich ważniejszych rozgrywkach ligowych w okręgu poznańskim.
Drużyny Intrepid (białe stroje) oraz PTH Poznań (czerwone stroje) podczas rywalizacji w Lidze Maltańskiej. Stoją od lewej: Marek Łomiński, Bartosz Czubak, Robert Łomiński, Roman Sroczyński, Michał Sieradzki, Piotr Marciniec, Michał Woźnica, Grzegorz Oleszak, Andrzej Szymkowiak, Zbigniew Graczyk, Tomasz Kapustka, Leszek Lipiński. Klęczą: Andrzej Mateja, Kamil Łomiński, Grzegorz Błaszak, Paweł Mateja, Dariusz Dudkowiak.
Liga i turniej były bodźcem do dalszego działania, ponieważ większość z zawodników rywalizujących w Lidze Maltańskiej było założycielami nowych drużyn hokejowych. Na przełomie lat 2005-2010 powstały w okręgu poznańskim drużyny takie jak: WTH Września, Krokodyle Poznań, Dzikie Kuny Poznań, Wilki Śrem, Mamuty Poznań, HCP Poznań. W roku 2006 rywalizacja przeniosła się na reaktywowane lodowisko Bogdanka, które było niezadaszone i niestety także nie posiadało pełnego wymiaru, jednak infrastruktura była zdecydowanie lepsza niż na Malcie. Lodowisko było zbliżone do wymiarów kanadyjskich i oznaczenia były wystarczające by móc rywalizować na trochę wyższym poziomie. Po ponad 20 letniej przerwie, pierwszym meczem na Bogdance był rozegrany w 2006 roku benefis Mariana Niewiady, w którym towarzyskie spotkanie zakończone remisem 11:11, rozegrały drużyny PTH Poznań i Niewiada Team. Drużyna PTH zaczęła również regularne treningi 3 razy w tygodniu. Po pierwszych meczach sparingowych powstała inicjatywa założenia ligi zrzeszającej miasta, w których kiedyś były drużyny hokejowe.
Mecz PTH Poznań rozgrywany na lodowisku Bogdanka w Poznaniu
W sezonie 2006/2007 powstała Północno Zachodnia Liga Amatorska (PZLA), która zrzeszała już nie tylko drużyny z Poznania. Udział brały drużyny: PTH Poznań, TKKF Stilon Gorzów, Gryfy Szczecin, Oldboys Bydgoszcz, WTH Września.
Klasyfikacja końcowa sezonu:
- Stilon Gorzów
- Oldboys Bydgoszcz
- PTH Poznań
- Gryfy Szczecin
- WTH Września
Drużyna PTH występowała również w „III Turnieju o Puchar Ziemii Lubuskiej”. Klasyfikacja końcowa turnieju:
- Stilon Gorzów
- Oldboys Bydgoszcz
- Gryfy Szczecin
- PTH Poznań
Zdjęcie uczestników turnieju podczas ceremonii rozdania nagród
W sezonie 2007/2008 drużyna kontynuowała zmagania w PZLA. W sezonie nie wystartowała jednak drużyna ze Szczecina.
Klasyfikacja końcowa ligi:
- Old Boys Bydgoszcz
- PTH Poznań
- Stilon Gorzów
- WTH Września
Drużyna PTH wystąpiła również w „IV Turnieju o Puchar Ziemii Lubuskiej”, gdzie zajęła 2 miejsce. Końcowa klasyfikacja turnieju:
- Old Boys Bydgoszcz
- PTH Poznań
- Stilon Gorzów
- WTH Wrocław
Zawodnicy PTH podczas ceremonii wręczania nagród
W tym samym sezonie rozegrano na lodowisku I Mistrzostwa Poznania w Hokeju na Lodzie. Zgłoszone drużyny: PTH Czarni, PTH Czerwoni, WTH Września, Dzikie Kuny Poznań, Krokodyle Poznań – rywalizowały w systemie każdy z każdym. Mecz o pierwsze miejsce w turnieju rozegrały został pomiędzy sobą drużyny PTH Czarni i PTH Czerwoni. Zwyciężyła drużyna PTH Czarnych 5:2. Najlepszym zawodnikiem turnieju został zawodnik PTH, fin – Petri Huhti, który kilka lat wcześniej zakończył swoją karierę zawodniczą w II lidze fińskiej i wniósł sporo doświadczenia do drużyny. Najlepszym bramkarzem został wybrany Roman Sroczyński, broniący niegdyś bramki Tarpana Poznań.
Drużyna PTH Czarni z pucharem mistrza Poznania. Stoją od lewej: Wojciech Mańkowski, Grzegorz Błaszak, Robert Łomiński, Robert Mleczak, Petri Huhti, Maciej Fincel. Klęczą od lewej: Andrzej Szymkowiak, Andrzej Malicki, Roman Sroczyński, Michał Woźnica.
Klasyfikacja końcowa mistrzostw:
- PTH Czarni
- PTH Czerwoni
- WTH Września
- Dzikie Kuny Poznań
- Krokodyle Poznań
W sezonie 2008/2009 liga PZLA była kontynuowana jednak odeszła drużyna z Wrześni, a w jej miejsce pojawiła się drużyna WTH Wrocław oraz Oliwa Gdańsk.
Klasyfikacja końcowa sezonu:
- Old Boys Bydgoszcz
- Oliwa Gdańsk
- PTH Poznań
- WTH Wrocław
- Gryfy Szczecin
Drużyna PTH wystąpiła również w „V Turnieju o Puchar Ziemii Lubuskiej”, gdzie po raz pierwszy zdobyła zwycięskie trofeum.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
- PTH Poznań
- Oldboys Bydgoszcz
- Stilon Gorzów
- WTH Wrocław
Drużyna PTH Poznań z Pucharem Ziemii Lubuskiej. Stoją od lewej: K. Łomiński, A.Meissner, G.Czosnowski, H.Peltola, M.Orzeszek, Z.Graczyk. Klęczą od lewej: P.Mateja, J.Cukierski, M.Woźnica, M.Sieradzki, D.Kornatowski.. Pozostali uczestnicy nieobecni na zdjęciu: G.Oleszak, R.Mleczak, A.Szymkowiak, M. Niewiada.
W tym samym roku rozegrano również II Amatorskie Mistrzostwa Poznania w Hokeju na Lodzie na lodowisku Bogdanka. Zespoły rywalizowały w 2 grupach. I grupa (PTH Czarni, Wilki Śrem, Mamuty Poznań), II grupa (PTH Czerwoni, Dzikie Krokodyle, WTH Września). Zwycięzcy grup – drużyny PTH Czerwoni i PTH Czarni spotkały się w finale- zwyciężyła drużyna PTH Czerwoni 9:0. W meczu o 3 miejsce Dzikie Krokodyle pokonały Wilki Śrem 3:2. Miejsce 5 przypadło drużynie z Wrześni, zaś ostatnie miejsce zajęła świeżo powstała drużyna- Mamuty Poznań.
Zawodnicy II Mistrzostw Poznania podczas ceremonii rozdania nagród
W sezonie 2009/2010 zostaje oddane do użytku pierwsze w Poznaniu pełnowymiarowe i spełniające warunki do rozgrywania meczów lodowisko „Chwiałka”. Na świeżo otwartym przez prezydenta lodowisku, drużyna PTH Poznań rozegrała między sobą sparingowy mecz. Lodowisko nie posiadało jeszcze zadaszenia jednak starania prezesa klubu Michała Sieradzkiego poskutkowały i we wrześniu 2012 nad lodowiskiem pojawi się dach, co znacznie wydłuża w tym momencie czas działalności lodowiska i sezon hokejowy.
Otwarcie lodowiska „Chwiałka” przez prezydenta Grobelnego oraz mecz pokazowy drużyny PTH Poznań.
W tym samym roku drużyna kontynuuje również zmagania w lidze, która przybiera nazwę HOKEJOWA LIGA OPEN i zrzesza zarówno byłych zawodowców, zawodników jak i amatorów. Do ligi dołącza drużyna ŁKH Łódź. Uczestnicy ligi: PTH Poznań, Bydgoski Hokej, ŁKH Łódź, WTH Wrocław.
Klasyfikacja końcowa sezonu:
- Bydgoski Hokej
- ŁKH Łódź
- PTH Poznań
- WTH Wrocław
Drużyna równocześnie rywalizuje jeszcze w powstałej w okręgu poznańskim Wielkopolskiej Lidze Hokejowej (WLH), gdzie po raz kolejny wystawia dwa składy: PTH Czerwoni i PTH Czarni. W lidze rywalizują również: WTH Września, Wilki Śrem, Dzikie Krodokyle, Mamuty Poznań. W finale spotykają się ponownie drużyny PTH Czarni i PTH Czerwoni. Wygrywa drużyna PTH Czarni 8:4. W meczu o 3 miejsce WTH Września pokonuje Wilki Śrem 6:2. Kolejne miejsca przypadają drużynie Dzikich Krokodyli oraz Mamuty Poznań (która otrzymuje nagrodę Fair Play za najmniejsza ilość karnych minut). Najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji kanadyjskiej został Paweł Mateja zaś królem strzelców Michał Woźnica.
Zawodnicy PTH Poznań podczas ceremonii wręczania nagród.
W dniach 13-14.III.2010 odbywa się w Poznaniu na lodowisku „Chwiałka”
I Puchar Wielkopolski w Hokeju na Lodzie. W turnieju biorą udział drużyny: PTH Poznań, WTH Wrocław, Bydgoski Hokej, Reprezentacja WALH. Jest to turniej kończący sezon i w zamyśle organizatora Puchar Przechodni, który będzie rozgrywany regularnie w każdym sezonie. Puchar przechodni trafił do drużyny Bydgoskiego Hokeja i czeka na wznowienie cykliczności imprezy, która planowana jest na sezon 2012/2013.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
- Bydgoski Hokej
- WTH Wrocław
- PTH Poznań
- Reprezentacja WALH
Podczas turnieju drużynę reprezentowali: R. Sroczyński, Ł. Wasiak, Z.Graczyk, G.Oleszak, P.Mateja, M.Kaczmarek, D.Żak, M.Sieradzki, A.Rybicki, A.Meissner, J.Cukierski, L.Lipiński, M.Fincel, B.Czubak, M.Woźnica, M.Orzeszek. G.Błaszak.
Krokiem w przód w sezonie 2009/2010 było również ukończenie w Toruniu kursów sędziowskich przez 11 osób z Poznania oraz ukończenie kursów instruktorskich przez 8 zawodników PTH Poznań.
W sezonie 2010/2011 drużyna kontynuuje zmagania w HOKEJOWEJ LIDZE OPEN, która skupia coraz więcej drużyn z całej polski. Liga rozgrywana jest najczęściej w formie weekendowych turniejów, gdzie spotykają się 3,4 drużyny i rozgrywają mecze system każdy z każdym. Do rozgrywek zgłaszają się drużyny: Bydgoski Hokej, Legion Warszawa, ŁKH Łódź, PTH Poznań, Capitals Warszawa, HUKS Warszawa, ADH Białystok, WTH Wrocław, STH Szczecin. Niestety w sezonie, z przyczyn organizacyjnych nie udało się rozegrać wszystkich meczów. Liga została zakończona fazą play-off, w której spotkały się pierwsze cztery drużyny w tabeli. W finale zwyciężyła drużyna Legion Warszawa pokonując Bydgoski Hokej. Hokejowa Liga Open skupia coraz więcej byłych zawodników z przeszłością ligową, jak również byłych juniorów i amatorów. Jeśli chodzi o poziom można by nadać jej miano II Ligi Polskiej (istnieje obecnie Ekstraliga i I liga), jednak włodarze Ligi Open nie chcą współpracować z PZHL i Liga Open jest wciąż tworem niezależnym. Współpracę z PZHL i założenie II Ligi podejmie się rok później region Wielkopolski.
Kolejnym ważnym momentem dla poznańskiego hokeja jest powstanie kolejnego pełnowymiarowego i krytego lodowiska w Tarnowie Podgórnym koło Poznania, gdzie częściowo przenoszą się rozgrywki Ligi Open i treningi poznańskich drużyn.
Zawodnicy PTH Poznań podczas meczu z Capitals Warszawa na lodowisku „Misiałek” w Tarnowie Podgórnym (Listopad 2010).
Drużyna kontynuuje również zmagania w Wielkopolski Lidze Hokejowej gdzie zmagają się drużyny: PTH Czarni, PTH Czerwoni, Wilki Śrem, WTH Września, Dzikie Krokodyle Poznań, Mamuty Poznań oraz nowopowstała drużyna HCP Poznań.
W meczu o 1 miejsce ponownie Spotykają się drużyny PTH Czarnych i Czerwonych. Zwycięża drużyna PTH Czerwoni 9:2 i zdobywa tytuł mistrza ligi. Najlepszym zawodnikiem sezonu i liderem klasyfikacji kanadyjskiej zostaje uznany Paweł Mateja.
W sezonie 2011/2012 drużyna ponownie bierze udział w HLO (Hokejowej Lidze Open). W lidze biorą udział zespoły: Bydgoski Hokej, PTH Poznań, Capitals Warszawa, Pomorzanin Toruń, Mad Dogs Sopot, Oliwa Gdańsk, ADH Białystok, ŁKH Łódź, WTH Wrocław, Legion Warszawa. W klasyfikacji końcowej ligi drużyna PTH łapie się do fazy play-off jednak z przyczyn organizacyjnych nie bierze udziału w turnieju. W finale odbywającym się w Elblągu spotykają się drużyny Bydgoskiego Hokeja i Oliwy Gdańsk. Zwyciezcą zostaje drużyna Oliwa Gdańsk. Wielkopolska Liga Hokejowa natomiast zostaje przekształcona w II Ligę PZHL.
II Liga Hokeja na Lodzie (PZHL)
W porozumieniu z władzami Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w okręgu wielkopolskim, jako pierwszym w kraju zostały reaktywowane rozgrywki II ligowe. Liga powstała z przekształcenia WLH (Wielkopolskiej Ligi Hokejowej). Rywalizację rozpoczynają 4 drużyny z Poznania (PTH, Dzikie Krokodyle, Mamuty, HCP), Wilki Śrem, WTH Września, WTH Wrocław oraz Żółwie Piła. PZHL prowadzi rozmowy także z przedstawicielami innych amatorskich lig w kraju. Jeśli zostaną sfinalizowane jak w Poznaniu, powstaną kolejne regionalne drugie ligi. W obecnej sytuacji nie jest możliwe, by trzeci poziom rozgrywek hokejowych w kraju stał się ogólnopolski. Klubów nie stać by było na podróżowanie po całym kraju. Rozważa się jednak organizację turnieju finałowego, którego zwycięzca zyska prawo do meczów barażowych o awans do I ligi. Być może decyzja WLH powoli nabrać przekonania do pomysłu promocji kolejnego szczebla rozgrywek w innych regionach twierdzi rzecznik PZHL – Patryk Rokicki. Po zakończeniu sezonu- zwycięzka drużyna PTH Poznań, otrzymała prawo rozegrania meczu z ostatnia drużyną I ligi (w tym przypadku SMS Sosnowiec). Jednak ze względu na brak możliwości finansowych PTH Poznań nie wystartował w rozgrywkach I ligi. Istnieje nadzieja, że drużyna wzmacniana z roku na rok o zawodników przyjeżdżających na studia z innych polskich miast jak również ze Skandynawii i Ameryki Północnej oraz pierwsze pokolenie szkółki hokejowej po osiągnięciu wieku 16-18 lat da nadzieję zgłoszenie drużyny do I ligi hokejowej.
„Rozgrywki prowadzone w ramach regulaminów PZHL wymusiły na biorących w nich udział drużynach podniesienie poziomu dyscypliny organizacyjnej. Wynika to z obowiązku posiadania licencji zawodniczych, ważnych badań lekarskich czy też obowiązku sporządzania i przekazywania protokołów meczowych. Powołanie II Ligi w miejsce istniejącej ligi amatorskiej w sposób oczywisty doprowadziło również do podniesienia prestiżu prowadzonych rozgrywek, a to z kolei wpłynęło na wzrost znaczenia hokeja na lodzie w rejonie Polski, w którym przez wiele lat hokej praktycznie nie istniał. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy dopiero na samym początku długiej drogi, która ma doprowadzić do odbudowy hokeja na lodzie w naszym regionie, ale biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu paru ostatnich lat powstało liczne środowisko osób, którym na odbudowie znaczenia hokeja zależy, to w przyszłość patrzeć można z optymizmem – uważa prezez PTH Michał Sieradzki”.*3
*3 L.Górecki, „Świat Hokeja” nr.4, „II Liga Hokeja na lodzie – rozgrywki na półmetku”, Kraków 2012, s.9
Za zmianami organizacyjnymi i wcieleniem zespołów w struktury związku nie popłyną pieniądze. PZHL będzie służył pomocą w organizacji zawodów, szkoleń dla sędziów i trenerów. Związek nie będzie także pieniędzy zabierał. Wszystkie środki, jakie uda się pozyskać od sponsorów, zostaną w kasie drużyn. Hokeiści uzyskają licencje zawodnicze. Choć trochę poprawi to statystykę hokeistów w Polsce. Oficjalnie jest ich niespełna 2,2 tys. To niewiele, w porównaniu np. z Finlandią. Kraj tegorocznych mistrzów świata liczy 5,3 mln mieszkańców i ma 67 tys. zarejestrowanych hokeistów – są tam rozgrywki nawet siódmej ligi. Ogółem rzecz biorąc to we wszystkich krajach ościennych Polski jest więcej lig i wyższy poziom niż w naszym kraju.
Wracając do wyników ligowej rywalizacji, na czele znaleźli się faworyci- PTH Poznań i WTH Wrocław.
W fazie play-off mecz o mistrzostwo II ligi pomiędzy drużynami PTH Poznań i WTH Wrocław podobnie jak mecz o 3 miejsce pomiędzy HCP Poznań a Mamutami Poznań miał odbyć się na lodowisku Chwiałka w Poznaniu jednak warunki pogodowe nie pozwoliły na rozegranie spotkań. Decyzją obu drużyn: HCP i Mamuty zajęły wspólnie 3 miejsce.
Mecz finałowy został przeniesiony do Opola gdzie drużyna PTH Poznań pokonała po zaciętym boju WTH Wrocław 6:5.
Drużyna PTH Poznań po zdobyciu tytułu mistrza II Ligi
Podsumowując działalność PTH poniżej zamieszczone zostały statystyki zawodników, którzy reprezentowali drużynę na przełomie 2005-2014 r. Wyszczególnione zostały rozegrane mecze, ilość strzelonych bramek oraz aktualny skład.